DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sivas 16°C
Parçalı Bulutlu

12,5 Milyon TL Hibe Ödemesi Yapılacak

12,5 Milyon TL Hibe Ödemesi Yapılacak
REKLAM ALANI

Ekonomik Yatırımlar ve Bireysel Sulama İmza Töreni Gerçekleştirildi
Tarım ve Orman Bakanlığı Kırsal Kalkınmanın Desteklenmesi Programı kapsamında 40 Milyon TL tutarında 277 projenin imzaları atıldı. 66 kişinin istihdam edileceği, 8.100 dekar alanda sulama yapılacak olan ve 34 yatırımcıya 12,5 Milyon TL hibe ödemesi yapılacak.
Tarım ve Orman Bakanlığı 2021 Yılı Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi kapsamında sözleşme imza töreni düzenlendi.
Sivas Valisi Salih Ayhan, Sivas Milletvekili Semiha Ekinci, İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş, Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, il protokolü ve hibe almaya hak kazanan yatırımcıların katılımıyla sözleşme imza töreni düzenlendi.
Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız açılış konuşmasında; “Bakanlığımız, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında Ekonomik yatırımların Desteklenmesi başlığı altında 2006 yılından bugüne kadar Tarım ürünlerinin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik olarak yeni tesis yapımı, mevcut tesislerin modernizasyonu ile kırsal altyapı yatırımlarından çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesi kapsamında alet ve ekipman alımlarında % 50 hibe desteklemesi vermektedir. 2021 yılı toplam proje sayısı 45 olup proje bedelleri 29 milyon liranın üzerindedir. Projeler tamamlandığında toplam 12,5 milyon TL hibe ödemesi yapılmış olacaktır.
Bütün bunların bilinci ile Bakanlığımız tarafından uygulamaya konulan bireysel sulama destekleri kapsamında; 2021 yılında 197 çiftçimize toplamda 4 milyon TL’ye yakın hibe ödemesi yapılacaktır. Bu projeler ile 8100 dekar alanda daha modern sulama tekniklerinin kullanımı sağlanmış olacaktır.
Bugün imzalanan toplam proje tutarı: 40 milyon lira ve Hibe tutarı 18 Milyon liradır. Projelerimizin tüm yatırımcılarımıza, ilimiz ve ülkemiz tarımına hayırlı olmasını diliyor saygılar sunuyorum” dedi.
EKİNCİ; ÇİFTÇİLERİMİZ GÜÇLENİYOR
Sivas Milletvekili Semiha Ekinci ise Sivas’ta yürütülen tarımsal proje ve sözleşmeler ile çiftçinin daha da güçlendiğini vurgulayarak, “Üreten Çiftçi Gelişen Sivas Gelişen Türkiye diyerek Sivas’ın ve ülkemizin tarımsal gelişimine katkı sunan başta Tarım ve Orman Bakanlığımıza, İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Gelecekte ülkelerin gücünü belirleyecek en önemli başlıklardan birinin tarım olacağının altını çizen Vali Salih Ayhan, “Tarım ve Orman Bakanlığı Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında düzenlenen imza töreni için bir arada olduklarını hatırlatarak, “Yerli ve milli kalkınmanın yollarından biri de elbette tarım ve hayvancılıktan geçmektedir. Tarım, günümüz dünyasında tıpkı savunma sanayi gibi stratejik öneme sahip sektörlerden biri haline geldi. Artan gıda ihtiyaçları, iklim değişimleri gibi birçok neden gelecekte ülkelerin gücünü belirleyecek en önemli başlıklardan birinin tarım olacağını bizlere gösteriyor. 11. Kalkınma Planımızda devletimiz bu konudaki rotasını net bir biçimde ortaya koymuştur. Biz de bu rota doğrultusunda tarım ve hayvancılığı öncelikli tutan bir anlayış içerisinde önemli çalışmalar yürütüyoruz” dedi.
“Üreten Çiftçi, Gelişen Sivas” vizyonu ile birçok prestij projenin hayata geçtiğini hatırlatan Vali Ayhan, “Bugün de Tarım ve Orman Bakanlığı Kırsal Kalkınmanın Desteklenmesi Programı kapsamında desteklemeye hak kazanan 40 Milyon TL tutarında, 277 projemize, 18 Milyon TL hibe desteği sağlayacak imzaları atıyoruz. Ekonomik yatırımlar kapsamında 66 vatandaşımızın doğrudan istihdamı sağlanacak. Bireysel sulama destekleri sayesinde 8.100 dekar alan modern sulamaya geçmiş olacak. Ahır desteklerimiz kapsamında 34 yatırımcımız alet ekipman konusunda desteklenirken, 1 yeni ahır yapımına da destek verilecek. Bu saydığım rakamlar elbette projelerin doğrudan katkıları. Tarım ve hayvancılık, dolaylı etkisi yüksek bir sektör. Bu kapsamda bakılırsa İlimizin tarım ve hayvancılığına bu desteklerin önemli bir ivme kazandıracağını düşünüyorum. Desteklenmeye hak kazanan çiftçilerimizi bir kez daha tebrik ediyor, emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.
Konuşmaların ardından Hibe almaya hak kazanan yatırımcılarımızla sözleşme imzalanarak temsili çek takdim edildi.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.